History of Ohio Teacher of the Year, 1964 to Present

 

Year

Name

Subject

School, District & Town

2017 Dustin Weaver English Chillicothe High School, Chillicothe City Schools, Chillicothe
2016 Teresa Cianchetti Elementary Suffield Elementary School ,Field Local Schools, Mogodore
2015 Lori Michalec English Tallmadge High School, Tallmadge City Schools ,Tallmadge

2014

Debra McDonald

Early Childhood Education and Care

Wayne County Schools Career Center Wayne County J Unified School District, Smithsville

2013

Carole Morbitzer

Math

Hamilton Township High School, Hamilton Local Schools, Columbus

2012

Timothy Dove

Social Studies

Phoenix Middle School, Worthington City Schools, Worthington

2011

Natalie Wester

Elementary

Gearity Professional Development School, Cleveland Heights-University Heights Schools, Cleveland

2010

Jennifer Walker

English

East High School, Youngstown City Schools, Youngstown

2009

Deborah Wickerham

Elementary

Chamberlin Hill Intermediate School, Findlay City Schools, Findlay

2008

George Edge

Instrumental Music

Grove City High School, South-Western City Schools, Grove City

2007

Eric Combs

Social Studies

Fairborn High School, Fairborn City Schools, Fairborn

2006

Deepa Ganschinietz

Elementary

Olde Orchard Elementary School, Columbus City Schools, Columbus

2005

Kathy Rank

Self-contained

Bennett Intermediate School, Piqua City Schools, Piqua

2004 Doreen Uhas-Sauer Social Studies, English Fort Hayes Arts and Academic High School, Columbus City Schools, Columbus
2002 Maureen Reedy Elementary Wickliffe Informal Alternative Elementary School, Upper Arlington Schools, Upper Arlington
2001 Douglas Cooper Government/Economics Wilmington High School, Wilmington City Schools, Wilmington
2000 Joanne Guay Math Walter Kidder Elementary School, Brunswick City Schools, Brunswick
1999 Ellen B. Hill Elementary New Vienna Elementary School, East Clinton Local Schools, Lees Creek
1998 William (Bill) Richey Chemistry Xenia High School, Xenia
1997 Sharon M. Draper

National Teacher of the Year
English/Language Arts Walnut Hills High School, Cincinnati Public Schools, Cincinnati
1996 Cathy A. Priest Social Studies Coshocton High School, Coshocton City Schools
1995 Melanie E. Hocking Chemistry Indian Creek High School, Indian Creek Local School District, Wintersville
1994 Jacqueline Collier Elementary Cline Elementary School, Centerville City Schools, Centerville
1993 Joseph J. Kerata Biology Eastlake North High School, Willoughby-Eastlake City School District, Willoughby
1992 Marion Lipinski

National Teacher of the Year Finalist
Elementary Center Street Village Elementary School, Mentor Exempted Village, Mentor
1991 Lori Urogdy Eiler Social Studies Shaw High School, East Cleveland School District, Cleveland
1990 Ann E. Haley Oliphant Biology Kings High School, Kings Local School District, Kings Mill
1989 Edna G. Shepler Elementary Whiteford Elementary, Sylvania City School District, Sylvania
1988 Rosemary C. Gulick Elementary John Glenn Elementary, Parma City School District, Parma
1987 Susan Sharpe Leach

National Teacher of the Year Finalist
Science Jones Middle School, Upper Arlington City School District, Upper Arlington
1986 Patti Jo Freeder English Coventry High School, Coventry Local School District, Akron
1985 Marian Arnold Moeckel Science/Chemistry Edgewood Junior High School, Edgewood City Schools, Edgerton
1984 Molly Palsgrove Davis Elementary Cassingham School, Bexley City School District, Bexley
1983 Inga Harmon Smith English Eastland Vocational Center, Groveport Madison Local Schools, Groveport
1982 Bruce Brombacher

National Teacher of the Year
Mathematics Jones Junior High School, Upper Arlington City School District, Upper Arlington
1981 Fred Lee Votaw Art East Canton High School, Osnaburg Local School District, East Canton
1980 Ramona Mercer Gifted and Talented Fairfield Elementary School, Maumee City Schools, Maumee
1979 John Dauria Mathematics/Science Highland Drive Elementary, Brecksville-Broadview Heights City Schools, Becksville
1978 Jeannette Lauritsen Elementary R.L. Stevenson Elementary, Burbank Unified School District, Grandview Heights
1977 Louise B. Fuller Reading Superior Elementary School, East Cleveland City School District, East Cleveland
1976 Barbara J. Hilgeford Reading Meadowdale High School, Dayton Public Schools, Dayton
1975 Leona Wagner Special Education Alliance High School, Alliance City Schools, Alliance
1974 Ebraska D. Watts Elementary Chambers Elementary, East Cleveland City School District, East Cleveland
1973 Lora V. Murphy Social studies West Technical High School, Cleveland Metropolitan School District, Cleveland
1972 Albert H. Martin Creative Dramatics Prospect Elementary School, East Cleveland School District, East Cleveland
1971 Robert H. Fisher Special Education Lincoln High School, Gahanna Jefferson Public Schools, Gahanna
1970 Trudy Plummer English Northland High School, Columbus City Schools, Columbus
1969 Charles G. Rousculp English Worthington High School, Worthington City Schools, Worthington
1968 John Wood Physiology  
1967 Stephine McCue Elementary Woodland School, Woodland, Liberty Township
1966 Esther P. Hayhurst History Bowling Green High School, Bowling Green Area School District, Bowling Green
1964 Robert L. Moffett Biology Louisville High School, Louisville City School District, Louisville

 

Last Modified: 11/13/2017 2:52:43 PM